Vestuvių tradicijos už Lietuvos ribų

Apie tai, kaip atrodo, tradicinės vestuvės Lietuvoje tikrai kiekvienas puikiai žino: nuo pasitikimo su duona ir degtine iki bulvių skutimo ir rąsto pjovimo. O ką esate girdėję apie vestuvių tradicijas už mūsų šalies ribų? Ar ten pereinamasis laikotarpis tarp dviejų amžių palietė ir vestuvių tradicijas, o galbūt vis dar laikomasi senųjų papročių? Šįkart palietėme Azijos ir Afrikos tautas ir panagrinėjome jų tradicijas.

Vestuvių papročiai Azijos šalyse

Azijai priklauso tokios šalys kaip Japonija, Kinija, Filipinai. Vestuvinės tradicijos čia smarkiai skiriasi nuo tų, kurias mes žinome savo šalyje. Štai, pavyzdžiui, pas mus meilę simbolizuoja raudona spalva, o Japonijoje – violetinė. Ji pas mus daugiau susijusi su gedulu nei su meile. O dviejų asmenų susijungimą čia simbolizuoja ne vestuviniai žiedai, kaip pas mus, o virvelės su karoliukais, kurios ceremonijos metu supinamos tarpusavyje.

Jei pas mus vestuvinė suknelė balta, tai Kinijoje ji rausva. Lietuvoje balta suknelės spalva simbolizuoja tyrumą ir nekaltumą, o rausva Kinijoje – laimę ir sėkmę sukurtoje šeimoje.

Vestuvių tradicijas Filipinuose paveikė laikas. Anksčiau, Senovėje, Filipinų salose jaunikiai neprašydavo jaunosios rankos, kreipiantis į jos tėvą, jie mesdavo ietis į jos namus. Šiandien šį paprotį pakeitė auksinio žiedo įteikimas, beveik kaip ir pas mus.

Vestuvės Afrikoje

Šiam žemynui priklauso ne tik Pietų Afrikos respublika, bet ir Marokas bei Egiptas. Tad savaime aišku, kad šiose šalyse vestuvių ir piršlybų papročiai tikrai skirsis nuo Azijos tautų ar mūsų, lietuvių. Štai Egipte vyrui nuotakos vis dar ieško tėvai, o per ceremoniją šokamas pilvo šokis. Vestuviniai žiedai ir jų movimo ant bevardžio piršto tradicija taip pat atkeliavo iš Egipto.

Maroke vestuvių šventimas gali trukti ir savaitę ir niekas dėl to nepyks. Taip pat marokietės nuotakos panašiai kaip ir Indijoje, savo vestuvių dieną yra išpaišomos tradiciniais piešiniais naudojantis Chna dažais. Šios tradicijos neatsisakyta iki dabar.

Kalbant apie Pietų Afrikos respubliką, čia, kaip ir pas mus, yra sumainomi žiedai, o vestuvių ceremonijos metu panaudojami specifiniai Afrikos kultūros simboliai (tai pipirai, druskas, vynas, vanduo, kviečiai, karčiosios žolelės, taip pat puodas su šaukštu, ietis, skydas, Korano arba Biblijos kopija, šluota ir medus). Visi šie simboliai svarbūs todėl, kad turi savas reikšmes, skirtas meilei ir stiprybei naujoje šeimoje sustiprinti. Čia beveik visų papročių laikomasi ir iki šių dienų.

Tai tik kelios tautos ir kelios įdomybės apie jų vestuvių papročius ir tradicijas. Praplėsti savo akiratį ir žinių bagažą visada naudinga. Nors lietuviai šiandien ir vengia tradicinių vestuvių, istoriniai papročiai skatina smalsumą.